12 najbardziej przyszłościowych umiejętności IT

Przedsiębiorstwa mają duże problemy ze znalezieniem pracowników posiadających określone umiejętności. Informatyka zmienia się w takim tempie, że uczelnie techniczne i sami poszukujący pracy często nie nadążają za ewolucją rynku i nowymi wymaganiami. Praca dla osób z wykształceniem informatycznym jest i będzie, ale tylko dla tych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Mary Brandel z amerykańskiego wydania Computerworld zapytała 8 ekspertów - pracowników agencji doradztwa zawodowego, pracowników dydaktycznych, przedstawicieli korporacji i organizacji związanych z IT - o najbardziej pożądane cechy i zdolności specjalisty ds. informatyki. Osoby posiadające chociaż kilka z nich z pewnością znajdą zatrudnienie. Dziś i w przyszłości.

Prezentujemy 12 najczęściej wymienianych umiejętności:

1) Uczenie maszynowe

Wielu analityków zwraca uwagę na wzrastające zapotrzebowanie na pracowników posiadających wiedzę z dziedziny uczenia maszynowego (machine learning) i pokrewnych. "Przedsiębiorstwom z branży IT, szczególnie tym specjalizującym się w budowaniu i obsłudze rozbudowanych baz danych oraz zajmującym się tworzeniem algorytmów wyszukiwania i filtrowania treści zaczyna brakować wyspecjalizowanych kadr" - mówi Kevin Scott z zespołu Google. "Nie chodzi tylko o moją firmę, istnieją setki firm i tysiące aplikacji korzystających z dużych baz danych - problem jak je efektywnie zorganizować, przetwarzać i prezentować użytkownikom, nasuwa się sam" - twierdzi.

Wzrastający popyt na rozbudowane systemy bazodanowe pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem struktury baz, eksploracją danych oraz modelowaniem statystycznym stosowanym do analizy danych. "W tym momencie pracodawców nie interesuje skąd pracownicy mają potrzebne umiejętności: czy są po studiach, czy też zdobyli je samodzielnie - na rynku jest tak duże zapotrzebowanie, że wszyscy ci ludzie są zatrudniani praktycznie od ręki" - dodaje Scott.

2) Umiejętność tworzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych

W ostatnim czasie producenci aplikacji, w tym systemów zintegrowanych, prześcigają się w tworzeniu rozwiązań na urządzenia mobilne. Nowoczesne komputery przenośne i smartfony jak BlackBerry i iPhone, tylko napędzają koniunkturę. "Ta swego rodzaju moda na mobilność najbardziej przypomina boom związany z upowszechnianiem Internetu w połowie lat 90." - uważa Sean Ebner, wiceprezes agencji doradztwa personalnego Spherion Pacific Enterprises. Według niego urządzenia mobilne stają się coraz bardziej popularnymi narzędziami biznesowymi, wykorzystywanymi do obsługi m.in. systemów klasy ERP lub CRM. "I tak już wysokie zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się portowaniem aplikacji na platformy przenośne będzie nadal wzrastało. Tacy ludzie będą po prostu stale potrzebni, tak jak 10 lat temu specjaliści od Internetu" - ocenia Ebner.

3) Umiejętność oceny ryzyka i zabezpieczenia sieci bezprzewodowych

Przedsiębiorstwa na całym świecie coraz chętniej budują sieci korporacyjne w oparciu o najnowsze standardy transmisji bezprzewodowej, takie jak WiFi, WiMAX czy nawet Bluetooth. Sieci bezprzewodowe są znacznie wygodniejsze od klasycznych, kablowych sieci komputerowych, są jednak również znacznie bardziej narażone na ataki z zewnątrz. Dlatego coraz więcej firm staje przed problemem odpowiedniego zabezpieczenia informacji przesyłanych między firmowymi komputerami i urządzeniami mobilnymi. W wielu przypadkach wtedy zwykle okazuje się, że w całej firmie nie ma osoby z odpowiednimi kompetencjami.

Według specjalistów przedsiębiorstwa z czasem będą wymagać nie tylko znajomości poszczególnych standardów komunikacji i możliwości ich zabezpieczenia, ale również oceny ryzyka związanego z potencjalnymi zagrożeniami. Potwierdza to Howard Schmidt, prezes Information Systems Security Association (ISSA). "Jeśli chcę zatrudnić specjalistę od sieci bezprzewodowych, oczywistym jest, że nie wymagam od niego wyłącznie znajomości standardu WiFi. Oczekuję, że nie tylko stworzy sprawnie działającą sieć bezprzewodową, ale także należycie ją zabezpieczy" - mówi Schmidt. Podobnego zdania jest Neill Hopkins z Computing Technology Industry Association. "Sama znajomość specyfiki sieci bezprzewodowych nie wystarczy. Potencjalni pracodawcy poszukują administratorów specjalizujących się w komunikacji radiowej, którzy potrafią obsługiwać różne rodzaje sieci" - dodaje Hopkins.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200