12 najbardziej przyszłościowych umiejętności IT

7) Administracja sieciami konwergentnymi

Wzrasta popularność sieci konwergentnych, łączących np. usługi telefonii stacjonarnej i telefonii mobilnej, telewizji i innych. Firmowe sieci komputerowe są przekształcane w sieci teleinformatyczne, a infrastruktura IT wielu firm, szczególnie z sektora MSP, których nie stać na jednorazową wymianę całości sprzętu teleinformatycznego, staje się coraz bardziej złożona. Niezależnie od wykorzystywanych standardów warstwy fizycznej, sieci firmowe zwykle składają się z mniejszych sieci lokalnych LAN, rozległych WAN, wirtualnych VPN, służą do transmisji VoIP i komunikacji z Internetem. Równolegle na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą w stanie efektywnie administrować takimi sieciami. "Kierownicy wielu firm poszukują pracowników orientujących się w specyfice całej sieci teleinformatycznej, bez względu na wykorzystywaną technologię. Chcą zatrudnić jednego pracownika, odpowiedzialnego za całą infrastrukturę IT, który w razie konieczności dokonania zmian rozwiąże problemy, będzie w pełni samodzielny" - mówi Neill Hopkins. "Nasze badania pokazują, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na pracowników posiadających wiedzę z dziedziny administracji sieciami IT ze znajomością specyfiki sieci konwergentnych".

8) Programowanie Open Source

Specjaliści obserwują także wzrost liczby ofert pracy dla programistów Open Source. "Nadchodzi czas Wolnego Oprogramowania biznesowego, zarówno na poziomie systemów operacyjnych, jak również poszczególnych aplikacji" - ocenia Sean Ebner. W tej chwili amerykańskie przedsiębiorstwa poszukują przede wszystkim pracowników doświadczonych w środowisku LAMP. Skrót ten oznacza platformę serwerową dla obsługi dynamicznych stron internetowych. W jego skład wchodzą: system Linux, serwer HTTP - Apache, serwer bazy danych MySQL oraz interpreter języka skryptowego (m.in. PHP lub Perl, a ostatnimi czasy Python).

Scott Saunders, dziekan jednego z wydziałów Uniwersytetu DeVry w Addison (USA), potwierdza jego zdanie. "Trend ten jest napędzany m.in. przez wzrost niezadowolenia klientów z rozwiązań komercyjnych oraz kwestie bezpieczeństwa danych" - mówi. Jego zdaniem poza wolnymi systemami operacyjnymi i platformami serwerowymi dużą popularność zyskają również bazodanowe systemy Open Source.

9) Obsługa systemów Business Intelligence

"Wzrasta liczba firm inwestujących duże pieniądze w rozwiązania BI" - mówi Sean Ebner. Według niego, tak jak w innych przypadkach, w tej dziedzinie również spada rola pracowników o wąskiej specjalizacji. "Przedsiębiorstwa nie szukają już wyłącznie koderów, potrafiących tworzyć skrypty i zapytania w różnych językach baz danych. Potrzebni są ludzi posiadający dogłębną znajomość zasad działania systemów bazodanowych, a przy tym rozumiejący potrzeby i zasady funkcjonowania biznesu" - dodaje Ebner. Równocześnie, zdaniem specjalistów, spada znaczenie znajomości zaawansowanych technik programowania w SQL i pochodnych, na rzecz umiejętności projektowania baz danych.


TOP 200